- Liga lidských práv a o.s. Rozalio věnující se očkování a právu navrhli změnu návrhu zákona.
- Proběhly schůzky s některými poslanci a poslankyněmi.
- Řada rodičů obeslala poslance a poslankyně e-maily s dotazy, bylo kontaktováno i MPSV jakožto překladatel.
- Pozměňovací návrh Ligy lidských práv si žádný zákonodárce neosvojil, poslanci však začínají reagovat na dopisy.
- Občas některý pozmění názor („doposud jsem si myslel, že váhání nad očkováním je extravagance některých rodičů, kteří na sebe chtějí upozornit, ale po přečtení Vašich osobních zkušeností se o problém budu více zajímat,“ lze parafrázovat jednu odpověď).
- Většina se doposud řídí doporučeními šéfů klubů.
Byl předložen i satiricky míněný pozměňovací návrh: Vakcinační revizory na každé hřiště!
Scénka sehraná před parlamentem ukázala, jak by to vypadalo, kdyby se před vstupem na dětské hřiště předkládal očkovací průkaz a děti bez kompletního očkování by buď smutně odcházely, nebo se nechaly od ostatních izolovat fólií.
Video z akce se stalo hlavní zprávou na Primě, lze si ho pustit zde.
Cílem dopisů poslancům a poslankyním je přiblížit se západním zemím, kde je většinou očkování dobrovolné a není podmínkou vstupu do různých dětských zařízení. Přijetím pozměňovacího návrhu zákona od Ligy lidských práv by projednávaný zákon výrazně přispěl k demokratizaci péče o děti.
A ještě jedna věc: dopisy nemá smysl kopírovat, jen se inspirovat. Každý se angažujeme sám za sebe a nejlíp působí skutečně osobní texty. Ctrl+C / Ctrl+V se hodí pro jiné situace.
Díky, každý dopis má smysl!
Přidat se lze i do této Facebookové skupiny.
PS: Kompletní seznam poslanců a poslankyň usnadní rozmýšlení, komu napsat. Obecně se zdá, že vstřícněji naladěni jsou poslanci noví a ženy.
PPS: Jak to je s povinným očkováním v jiných zemích:
Informace z Ministerstva zdravotnictví:/z dopisu dne 29.května 2014
Nepovinné očkováni mají v Německu, Rakousku, Anglii a ve Skandinávských zemích – vše je jen doporučené.
Povinné očkování proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli: Bulharsko, Řecko, Maďarsko, Itálie. Litva, Malta, Polsko Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Francie, Island, Norsko
Očkování proti přenosné obrně je povinné: Bulharsko, Řecko, Maďarsko, Itálie Litva, Belgie, dále v Maltě, Polsku, Rumunsku, Slovensku, Francii, na Islandu a v Norsku – konec dopisu MZ.
Suma sumárum (shrnuto jinými, lehce upravuji a přejímám):
Nikde nemají povinně očkování proti devíti nemocem, nejvíce Itálie 4. Ostatní nemoci a vakcíny proti nim mají v očkovacím kalendáři jenom jako doporučené. U nás je povinně 9 vakcín (rizikové skupiny 10), v podstatě ale 30 : /4×6 Hexa, 2×3 MMR/ do nástupu do školky.
Vakcionologové a hygienici v ČR zdůvodňují potřebu vytvořením kolektivní imunity a odvolávají se na doporučení Světové zdravotnické organizace, která doporučuje proočkovanost 90% populace. Proč se tato proočkovanost všech uvedených nemocí vyžaduje tak důsledně jen v ČR a na Slovensku (kde je ovšem volnější schéma)?
Oč je ČR rizikovější, že tady musí děti dostat povinně takové množství vakcín? Proč se v ostatních vyspělých zemích nebojí epidemií a šíření infekčních chorob? Že by tam nebyli tak kvalifikovaní odborníci jako jsou u nás? Např. v Německu, kde mají mnohokrát vyšší množství imigrantů, nebo v Anglii? A proč se od nás zaostalý západ nepoučí?
Příklad současného přístupu: U nás bylo zrušeno plošné očkování vakcínou BCG proti TBC o 23 let později než v Německu, přestože se vědělo, že vakcína není až tak účinná, ale má těžké a časté vedlejší účinky, rozpad kostí, boule po těle, i úmrtí. Proč? (O nízké účinnosti píší i běžné popularizující weby.)
Proč se v Německu očkuje vakcína Hexa v systému 2+1 a navíc očkování je doporučené, nikoli povinné, zatímco u nás se musí podle očkovacího kalendáře očkovat v systému 3+1 povinně? Pediatři dítěti očkovanému Hexou 2+1 (tj. o vpich méně), na potvrzení do školky napíší: neočkuje podle očkovacího plánu, což se rovná rozsudku nepřijetí.
A ještě jedna věc: Podmínka očkování proti 9 povinným nemocem diskriminuje především rodiče ze sociálně slabších vrstev, ti movitější si jsou schopni zajistit hlídání dětí jinak než dotovanou školkou a mohou tedy zvolit očkování např. dle schémat z jiných zemí.